Recension av Elsas mode.

2009-11-30 @ 21:31:04


Nu har jag äntligen läst ut Sofi Fahrmans debutbok Elsas Mode. Skulle egentligen läst ut denna bok för längesen, man fastar väldigt lätt i den och siderna bara rullar iväg men den har fått konkurrens av min spikmatta på kvällarna men nu så.

Jag tyckte den var väldigt kul, bra och lättläst fast KUL är nog det rätta ordet för Elsas Mode. 
Dessutom all namedropping och alla ställen hon skriver om både i Stockholm och New York gör det hela ännu bättre, och såklart Elsas blogg och allt runt den där man känner igen så mycket gör att man fastar ännu mer.  


Boken får fyraav fem möjliga och jag ser fram emot nästa bok.
Kategorier: Allmänt 8

MARKERAD FUSKPÄLS

2009-11-30 @ 19:06:28


Idag har jag myst runt i min svarta fuskpäls, i och för sig bara till och från jobbet men ändå. Gillar den skarpt. Idag tog jag dessutom ett gammalt bälte för att markera midjan lite, kan tycka det är väldigt fint, även på ett ytterplagg!
Kategorier: Allmänt 7

100 outfits.

2009-11-30 @ 08:32:06



NU har jag laddat upp min hundrade outfit på minoutfit.se tänk 100 outfits, låter ju helt galet många.
Tänk då så många fler det finns här på bloggen under dagens outfit då, well well...


För att se fler av mina outfits eller varför inte rösta, kolla HÄR.
Kategorier: Dagens outfit 17

The sunday sweatshirt.

2009-11-29 @ 20:13:03


Perfekta söndagströjorna enligt mig, kan inte bestämma vilken jag gillar bäst, båda är klockrena och båda kommer ifrån Chicy.se.



Bilder Chicy.se
Kategorier: Shopping 9

Första advent.

2009-11-29 @ 16:21:46

Hej på er! Visst vann klackarna mot glöggen igår, slängde på mig klackar nummer tre och planka in på ett födelsedagsfirande där mina kompisar höll till. Trevligt med en spontanutgång ibland.

Jobbat idag och även fixat hemma, idag blir det däremot apelsin och kakaoglögg tillsammans med stjärnorna och stakarna som nu är uppe, välkommen första advent!
Kategorier: Allmänt 5

MY HEELS

2009-11-28 @ 19:07:56



My heels, my very best heels, mina absoluta tre favoriter ur klack-garderoben!
Hade mer än gärna glidit ner i några av mina favoritheels ikväll och kanske till och med invigt mina metalltjats men efter en minst sagt maxad jobbdag (och en till imorn) är jag helt bananas, galet trött. Urtråkigt men sant.
Men visst hade varit underbart och vimlat runt med en appeltini i handen och haft klackarna i taket...

Well, vilket vinner, klackarna eller en indoor night med årets oranga glögg??!

Kategorier: Allmänt 20

BIK BOK

2009-11-28 @ 09:09:53


När jag var inne på Bikbok häromdagen och köpte mina metalltajts fanns det väldigt mycket mer fint än bara dom, här är några av mina favoriter!!


Bilder Bikbok.com
Kategorier: Shopping 10

Dagens outfit.

2009-11-27 @ 19:08:46

Gokväll på er! Nu ska det bli fredag kväll här med, är helt slut efter dagen. Först ut käk, vrålhungrig!!!


Topp och halsduk H&M, skinnväst Gina tricot, jeans Vero Moda, halsband Indiska och boots Din sko.
Kategorier: Dagens outfit 9

Some new metallic.

2009-11-27 @ 08:52:42
 

Metallic i en hög.
Skulle åka och tanka igår efter jobbet och fick ett ryck att åka vidare till Torp.
Hittade den topp från H&M jag bloggade om för några dagar sen, ett stort halsband från Indiska och ett metallictajts från Bikbok.


Och just det, godmorgon alla fredagsälskare! Har precis läst ut Sofi Fahrmans bok Elsas Mode, två tummar upp, hoppas på en uppföljare. Nä nu måste jag skynda mig till jobbet, ses!
Kategorier: Shopping 15

Dagens outfit.

2009-11-26 @ 20:07:00

 

Gokväll! Invigde ju såklart mina tajts idag och jaa även mina blå stövlar. Kändes kanon!
Dock hade det varit mycket roligare om det slutat regna, nu har det väl ändå regnat non-stop hela november, vill ha kyla och snö, tack!


Nu, käk!

Stickad tröja Gina tricot, tajts Lindex och stövlar second hand.



Kategorier: Dagens outfit 17

JIMMY CHOO

2009-11-26 @ 08:37:58



För er som inte hann med att beställa från Jimmy Choo's kollaktionen för H&M kan jag nu säga att dom har fyllt på lagret, kolla under nyhter, där finns det en hel del skor, klänningar och väskor.
Här är några av mina favoriter!



Bilder. H&M.com
Kategorier: Shopping 11

MY NEW LEG.

2009-11-25 @ 20:10:31

Här har ni dom, Tajtsen jag blogga om i morse och som var så mycket snyggare live, wow.
Och när jag sen ramla i dom  här hemma smälte jag direkt. Dessa kommer bli mina nya favirter alla kategorier, kanske skulle köpt två på en gång.
Provade dom såklart med mina två favoritskor, har även hunnit med att prova dom med mina bruna och blå stövlar och mc bootsen också såklart och yes, imorn åker dom garanterat på! Från Lindex för 199 kr.
Kategorier: Shopping 21

TAJTS.

2009-11-25 @ 10:19:51

Galet snygga tajts från Lindex! Lite Acne inspirerande, Måste nog dyka in där på lunchen idag tror jag!


Bild Lindex.com

Kategorier: Shopping 10

Blue-the new black!

2009-11-24 @ 20:45:45



Blue-the new black, njaee det var att hårddra det lite. Men ett par blå overknee stövar är väl aldrig fel, till allt mitt svarta och gråa. Snyggt.
Och nej, jag har inga problem att blanda blått och svart, inte heller brunt och svart, snart 2010, fritt fram att mixa och trixa med färger och tyger, mönster och smycken.

Dessa (second hand) stövlar slet både jag och min kompis i förra veckan efter modevisningen, men min kompis vann den fighten, men nu ångrade hon sig och nu finns dom hemma hos mig, välkomna!

Kategorier: Shopping 11

Modekryss.

2009-11-24 @ 20:02:02

Precis kommit hem från en powerwalk på 80 min, längesen sist och helt banan i kroppen nu. Phu!

Köpte nya nummret av Sofis mode förut och upptäckte då att dom hade modekryss i slutet, har helt missat det förut. Är inte så kryssig av mig över huvud taget men nu ska jag prova detta, borde i alla fall vara lättare med modekryss än dom vanliga.

Ska även passa på att lacka naglarna i svart Chanel, och nu var det faktiskt längesen jag hade just svart och jag avslutar med mitt favoritsmör, Merry Cranberry, doftar himelskt!
Kategorier: Allmänt 4

BEGÄR.

2009-11-24 @ 13:55:32


Begär!! Bara en massa snygga saker, huller om buller, paljetter och nitar, guld och silver, kulör och bas.


Paljettkavaj, guldring och bh H&M.com
Grå topp från H&M bild lånad av Elin Kling.
Boots Vivistyle.se
Armband Lindex.com
Grön väska Accent, bild lånad av Emma!
Kategorier: Inspiration 18

RINGS RINGS RINGS

2009-11-23 @ 22:51:00


Jag är inne i en sån där ringperiod, jag har en massa på fingrarna och missmatchar gärna, guld och silver, gamla och nya. Fint tycker jag, särskilt när man har en ganska basig outfit.
Dock glömde jag att ta på mig ringar idag av någon anledning och har faktiskt känt mig ganska naken utan dom, skumt det där.

Men här har ni min ringsamling i alla fall!!
Kategorier: Inspiration 16

WHEN I WAS YOUNG.

2009-11-23 @ 19:39:36


C'est moi för ett gäng år sedan!


Har äntligen bokat tid till min frisör, hade ju förstås velat vara där redan imorn men sån tur hade jag inte, får vänta till nästa onsdag, känns som en hel evighet.

Hittade denna gamla bilden på mig i datorn, från nyår för en hel drös år sen (och måste ju självklart bjuda lite på mig själv). Inte kan jag skryta om denna nyårsfrilla jag hade då, men kul är det idag!

Kategorier: Allmänt 10

ROMANCE

2009-11-23 @ 09:15:37

Romantsik skir blus. Urfin. Denna hade jag matchat tillsammans med skinnbyxor och vassa klackar! Från H&M.

Nu ska jag ge mig ut i ovädret, blåst och regn, blir gummistövlar, suck!


Bild H&M.com
Kategorier: Shopping 7

Dagens outfit

2009-11-22 @ 19:20:17


Vilken skön dag, sovmorgon, fikat, kollat fotboll och käkat pizza med vänner. Underbart! Nu blir det mera film och uppladdning för veckan. Har ni haft en bra helg??



Parkas och tajts H&M, tröja och väska second hand och vita Converse.
Kategorier: Dagens outfit 18

H&M online.

2009-11-22 @ 11:09:09


Att H&M gör galet snygga kläder och smycken är ingen nyhet men när det kommer till skor blir H&M bara vassare och vassare. Denna hösten har dom levererat ursnygga skor på löpande band.

Här är bara några av mina favoriter som finns inne i webshoppen just nu. 


Bilder. H&M.com

Kategorier: Shopping 11

Lady in black.

2009-11-21 @ 17:07:46

Ja vet inte hur det är med er men denna veckan har jag varit galet trött, kanske beror på att solen inte visat sig eller ett maxat schema eller båda?! Och det kommer bli allt annat än lungt framöver men jag måste ändå medge, jag älskar när det är sådär späckat på alla hålll!

Fast... ikväll är  kvällen då jag ska ta det piano....
tillsammans med Robinson, lite filmer, godis och ostbågar ska jag bara vara och vet ni, det ska bli helt underbart!

Vad gör ni ikväll?
Kategorier: Allmänt 9

Yesterday.

2009-11-21 @ 08:57:18

 


Igår var det middag på stan med tjejerna, Kvarterskrogen, bästa maten i stan, och godaste efterrätten, marängsviss. Invigde även mina nya tvåfärgade strumpbyxor som gick i grått och svart, fina va?!


Jag körde på tvåfärgade strumpbyxor, Åhlens, skinnjacka H&M, topp även den från Åhlens, armband Vero Moda och skor skonamig.se.
Kategorier: Dagens outfit 18

MINA FYND.

2009-11-20 @ 09:16:16


Här är mina tre musketörer, mina tre fynd jag gjorde igår efter modevisningen. Det var alltså en modevisning med mestadels second hand kläder vilket var väldigt kul. Dessutom får dom kläderna skickade från Liverpool vilket gör det hela ännu roligare.


Det blev alltså en röd kuvertväska, en klassisk collagetröja och guld/silver metallictajs.
Kategorier: Shopping 17

Modevisning, mingel och fynd.

2009-11-19 @ 22:15:46


Ursnygga Vanessa var en av dom som gick modevisningen, score för tröjan!!


Leopard + rött, perfekta kombon!


Metalltajtsen till vänster var ett av mina fynd.


Efter modevisningen fick vi gå lös i butiken där det fanns skor, väskor och kläder i högar!


Här är lite bilder från kvällen. Galna tajts, fantastiska jackor, röda läppar och råheta frisyrer beskriver modevisningen ganska bra. Kul och kreativt, får en att tänka ett steg längre, well done!
Dessutom en utsökt italensk buffé. Grymt!!!

Kategorier: Allmänt 5

Dagens outfit.

2009-11-19 @ 21:34:50

Hello, hemma här! Har som sagt jobbat hela dagen men hade en fantastisk avslutning, modevisning, mingel och shopping på Livingroom i stan. Urtrevlig, mycket snyggt och såklart second hand. Fyndade tre finfina saker som ni ska få se lite senare, först en vintrig dagens i ett jäkligt regnigt Uddevalla.


Tröja och skinnväst Gina tricot, jeans Vero Moda, stövlar, väska och mössa second hand, halsband tror Glitter för något år sedan och fuskpäls Vila.
Kategorier: Dagens outfit 8

SKULLS.

2009-11-19 @ 09:15:04

När man rotar långt in i garderoben finner man godsaker man glömt, här är en sån. Perfekt årstid att hitta denna döskallekofta som jag köpte på Glitzy för något år sen. Fin va?!!


Nu sticker jag till jobbet och direkt när jag slutar ska jag iväg till en butik som har lite modevisning. Ska bli toppen, perfekt såhär i slutet av veckan!
Kategorier: Godbitar ur garderoben 14

Mansworld.se

2009-11-19 @ 08:06:48


Här är mitt senaste inlägg på Mansworld.se, mina favoriter ur Jimmy Choo för H&M kollektionen för er killar. Kolla in HÄR.
Kategorier: Mansworld.se 0

NYTT HUVUD!

2009-11-18 @ 21:04:19



Jag har ju bytt huvud här på bloggen, do you like?

Kategorier: Allmänt 22

HELT BANANAS.

2009-11-18 @ 20:02:34


Just nu går jag helt bananas på min nya "docka".
Tagit en massa kort på några av mina halsband, en del bilder på plagg jag tänker sälja och sen går jag loss i min garderob och bara klär ut den med en massa saker, skitkul det här!
Kategorier: Allmänt 4

COMPLETELY MY STYLE

2009-11-18 @ 19:06:39


När det kommer till mindre väskor är jag faktiskt riktigt riktigt kräsen, där har jag hellre få jag gillar än flera jag inte använder, (jaa det känns ju rätt självklart i och för sig).
Kollade in Emma's blogg nyss och såg denna väska och föll pladask. Detta mina vänner är en väska helt i min smak, och en budget också, 199 kr från Gina tricot.



Bild. Emsedge.
Kategorier: Shopping 3

shoes.

2009-11-18 @ 08:33:45



Att jag gillar skor är ingen hemlighet och det började tydligen redan i tidig ålder...Men då var det lite mer bekväma skor utan klack, men jag tror jag tagit igen det på senare dagar haha!
Kategorier: Allmänt 7

Tuesday.

2009-11-17 @ 19:55:25


Go'kväll.  Ledig från jobbet idag och fått en massa saker gjorda idag, bland annat vaccinterat mig mot svinet och nu sitter jag och pillar på en ny header. Och nu kommer Ugly Betty på tvn, later!
Kategorier: Allmänt 11

MITT 2010.

2009-11-17 @ 14:28:00


Äntligen har den kommit, min egendesignade almanacka/filofax som jag gjorde på tryckdig.se.
Skrev ju för ett tag sen när jag gjort den, här är resultatet, och inte i min vildaste fantasi trodde jag det kunde bli såhär bra.

Så fin den blev. Tyckte jag fick den personliga touch jag ville tillsammans med mina egna bilder och såklart citerade jag mig själv på förstasidan,  "Med klackarna i taket, kaffet under armen och I love NY i handen skrivs allt ner här."

Dessutom kunde man skriva ner viktiga datum, födelsedagar mm när man gjorde den så kom dom i tryckt text precis där man ville ha det, hur bra var inte det då!

Är så jäkla nöjd, kommer bli min bästa vän år 2010!

Vill ni göra en liknade min, kolla in HÄR.
Kategorier: Allmänt 12

The black fur.

2009-11-16 @ 20:32:26


Här är den. Min svarta fuskpäls jag fått. Visst är den fin?!!! Jag har myst runt i den idag och den var helt underbar!!!
Kategorier: Allmänt 6

Close up.

2009-11-16 @ 13:56:04




Såklart invigde jag ju min fuskpäls idag som jag fick igår, urmysig sak som är varm och skön, ska tvinga av någon ett foto på mig i den sen, ok?!!

Kategorier: Dagens outfit 8

Min nya hjälpreda.

2009-11-16 @ 13:40:24


Säg hej till min nya hjälpreda som är lång och väldigt efterlängtad! Jobbet hade en rensning på diverse prylar bland annat tre stycken såna här och jag var inte sen att nappa som ni kanske förstår.

Denna figur kommer jag spöka ut i diverse kreationer när inspirationen flödar, dessutom kommer den agera som mitt halsbands ställ, kommer hänga på rubbet ikväll, spännande värre!
Kategorier: Allmänt 10

Dagens outfit

2009-11-15 @ 19:46:08

Precis hemkommen från en underbar söndagsmiddag, stek, urgott och jag är helt proppmätt.
Fick även en helt fantastisk fin svart fuskpäls med huva av min svärmor som hon hade för ett gäng år sen, superfin, den ska ni absolut få se, men det blir nog imorn det.



Stickad tröja och tajts Gina tricot, skinnjacka H&M, stövlar och väska second hand.
Kategorier: Dagens outfit 15

Min söndag.

2009-11-15 @ 14:50:50



Kaffe, clementin, välja färg till naglarna, In the Ghetto med Elvis fast Dolly Partons version ur högtalarna (jaa sen råcoola Tove sjöng den förra veckans i Idol är jag fast, den går om och om igen på min Spotifylista).
Alltså en väldigt lugn och stillsam söndag, ska snart gå ur min underbara morgonrock för att åka iväg på middag, söndagsmiddagar är kraftig underskattade enligt mig, håller i med?!

Later på er!
Kategorier: Allmänt 6

Gårdagens outfit.

2009-11-15 @ 10:18:37

Godmorgon, igår var tiden knapp, hann inte ens öppna min dator hemma. Jobbade ett gäng timmar, sen hem för att byta om till att gå ut och käka med jobbet.
Vi började kvällen just på jobbet och avslutade den med middag tillsammans med hälsoshots på Mortens, superkul kväll!

Nu blir det frulle!


Jag körde på en bastisha från Monki, skinnbrallor från H&M, skor från Skonamig.se och halsband från Lindex och armband Vero Moda.
Kategorier: Dagens outfit 20

Dagens outfit.

2009-11-13 @ 17:18:39


Hörrni, jag bakar bröd, hälsobröd, tjejerna kommer hit sen och det vankas glögg (årets nya "apelsin"), pepparkakor och nybakt bröd med marmelad (som jag givetvis glömde köpa, får styra upp något där). Inte var dag man hittar mig i köket och bakar, men detta gick ju galant, håller tummarna för smaken också!

Tänkte ju köra gula halsduken förut, men när jag gick ut var det kallare än jag trodde, var bara att backa och dra på mig fuskpälsen och mikrofonmössan, nu snöar det också, som gjort för lite julmys ikväll då tillsammans med Idol.


Fuskpäls och jeans H&M, stickad tröja Zara, mössa och väska second hand och vita Converse.
Kategorier: Dagens outfit 21

Yellow submarine.

2009-11-13 @ 13:16:25


Mors på er! Ledig, fixat och trixat, letat fram min ursköna väldigt gula halsduk från mitt mecka, Indiska från förra året, fin va?! Nu blir det en promenad till stan och fika med S. Later!

Kategorier: Allmänt 6

Tävling.

2009-11-13 @ 11:29:00



Vinn ett exklusivt mi lajki Josefin Crafoord bodyparts smycke i formen av ett mun-halsband? Värde 999 SEK.
7 kända namn har designat sina egna smycken i ett samarbete med mi lajki i nya kollektionen "Fantasy Festival"...
 
Fråga
 
Vilken ny Designer / Profil /  ModeBlogg skulle du helst vilja se designa sin egen smyckes kollektion i ett samarbete med mi lajki? Varför?
 
Svara i kommentarsfältet hos milajki.com genom att klicka här!
Du måste logga in för att kunna delta i tävlingen. Vinnare utses Fredag 20/11 kl 15.00
 
LOGGA IN   eller  SKAPA KONTO  


Tävling avslutad! 
Kategorier: Tävling 0

Party purse.

2009-11-13 @ 10:57:42



Den här lilla väskan är ju en riktig godbit, party-purse för 199 kr på Lindex! Måste spanas in!



Bild. Lindex.com
Kategorier: Shopping 6

ELLE, CINNAMON & CANDY.

2009-11-12 @ 19:57:16


Och då var man hemma, och vet ni, ledig dag imorn, helt galet jäkla skönt.
Har en del att pyssla med ändå såklart, där ibland en kul sak för er också, håll utkik imorn.
Ikväll blir det godis, kanelte och tidningar, en massa nytt har dykt upp i lådan, bland annat ELLE med vår stolthet Agnes, duktig tjej det där. Och på tal om ELLE, gillar verkligen deras cover för prenumeranter, så snygga!

Oh, Armbandet ja, japp det är nytt, två stycken som säljs ihop men man kan ha det hur man vill, köpte det på lunchen idag på Vero Moda. Sällan jag hittar saker där numera, men idag, armband!!
Kategorier: Allmänt 7

DRY SHAMPOO

2009-11-12 @ 08:58:18


Har ni testat torrschampo?? Jag köpte detta torrschampo från Proffs för några dagar sen och testade det igår och  det funkade faktiskt riktigt bra, känns ju inte helt som nytvättat men det blev en klar förbättring. Dessutom doftade det helt underbart. Rekommenderas!
Kategorier: Shopping 64

Inspiration.

2009-11-12 @ 08:41:30


Urcool tjej, snyggt päls, gillar t-shirten och galet snygg kavaj, wow. Vilken inspiration!



Bild. StockholmStreetStyle.feber.com
Kategorier: Inspiration 7

Dagens outfit

2009-11-11 @ 21:35:02

Precis kommit hem från  en underbar middag hos vänner och innan det var det jobb hela dagen! Nu blir det en långdusch och sen läsa en bok och bläddra i lite nya tidningar. Perfekt onsdagkväll med andra ord! Ses.


Fuskpälsjacka Vila, tröja Gina tricot, jeans Cheap Monday, knähöga stövlar och väska second hand, kaffemugg Starbucks!
Kategorier: Dagens outfit 8

Vintage.

2009-11-11 @ 09:15:32



Snyggt utslitet bälte med lagom stort spänne, ursnyggt! Just nu mitt favoritbälte, köpt på second hand!

Kategorier: Shopping 6

COCO HOOD

2009-11-11 @ 08:37:14



Jag går inte allt för ofta runt i hoodtröjor, men denna Coco-hood hade jag mer än gärna knallat runt i en kall dag som idag. Ni hittar den på Melba.se!

Kategorier: Shopping 7

MJ evening

2009-11-10 @ 20:59:36


Just nu, MJ i spelaren, tända Voluspaljus  och mitt nya te Lust och Fägring, sämre kan man ha det!
Kategorier: Allmänt 7

Dagens outfit

2009-11-10 @ 18:58:42

Såhär såg jag ut idag, jag har haft utsläppt hår hela dagen, inte var dag det inte. Ser dessutom att ett stopp hos frisören är nära, utväxten igen, usch, känns precis som jag var där nyss nu. Well, får bli nästa veckas projekt, nu käk!


T-shirt och jeans Cheap Monday, kofta Gina tricot, boots Din sko, ringar Urban Outfitters och halsband mormors gamla.
Kategorier: Dagens outfit 14

WORK

2009-11-10 @ 09:17:24



Off to work, i min t-shirt från Cheap Monday med trycket Carpe Noctem.

Kategorier: Allmänt 9

Slice of Heaven.

2009-11-10 @ 08:32:53

Mina absoluta favorit läppglans är från Victoria's Secret. När jag var i USA förra året köpte jag på mig en del plus att jag fick mer i julklapp av min moster som jobbat i USA.

Nu är det snart dags att börja använda dessa, mina två sista, Fruitloose och Slice of Heaven. Dom doftar helt underbart!

Så har ni vägarna förbi Victoria's Secret, missa inte läppglansen!

Och på tal om Victora's Secret, deras årliga och helt fantastiska julshow närmar sig, den brukar väl vara i början av december?!!
Kategorier: Shopping 9

Dagens outfit

2009-11-09 @ 19:24:54



Oh yeah, måndagen gick i indian och nu är jag hemma efter jobbet. Inväntar mina nudlar med wokade grönsaker, nästan det bästa jag vet i matväg på veckodagar, går ju superfort, bäst!

Sen ska jag se Ullared på femman, kommer väl skratta så tårarna sprutar, så var det nämligen förra veckan.


Fransväst Gina tricot, tröja H&M, tajts Vero Moda, fjäderhalsband Lindex, knähöga stövlar och väska second hand och fuskpäls H&M.
Kategorier: Dagens outfit 18

Some paint.

2009-11-09 @ 08:22:38


Två av mina fynd från igår var dessa svart-vita tavlor, föll pladask. Som jag känner nu kommer dom bli stående på golvet, lutande mot en vit vägg. Kommer bli perfekt tror jag.

Kategorier: Shopping 9

Dagens.

2009-11-08 @ 20:30:22

Ja jäklar, då var man hemma, sisådär åtta timmar senare från Gekås. Jag stökade runt på Gekås i min skogshuggarskjorta, jag smälte in finfint och visst fann man en del kul. Ska sätta igång på stört och fixa och trixa lite med det jag köpte men först ut är korvstroganoff, inte käkat på tolv timmar, hjälp!

Skjorta Gina tricot, jeans Vero Moda, vita Converse och tygpåse Weekday!
Kategorier: Allmänt 20

Gårdagens outfit.

2009-11-08 @ 08:56:23



Godmorgon, redan uppe här efter gårdagens tillställning med det finns en anldedning, idag ska jag och några vänner åka ner till Ullared, inte min hemmabana och inte heller så kul att jag hoppar jämfota MEN det ska bli urkul trip med vännerna, jag har laddat upp med liter av kaffe och kommer traska runt i Converse.
Jag såg ju Ullared serien i måndags och undrar lite, är det sådär det är där? Jisses, kommer ju bli skrattattacker efter varandra idag i så fall. Jaa ni ska få höra allt, ses ikväll!


Klänning H&M Divided Exclusiv, skor skonamig.se, halsband Gina tricot och Glitter och och H&M.
Kategorier: Dagens outfit 14

Little black dress.

2009-11-07 @ 08:58:51


Ikväll kommer denna svarta lilla blåsa åka på men mer om det senare, nu blir det först jobb ett gäng timmar.


Ha en grym lördag!
Kategorier: Allmänt 9

Dagens outfit.

2009-11-06 @ 18:56:35


FREDAG kväll, precis vad jag behövde nu, och inväntar mina home made burger och Idol, behövs verkligen efter denna veckan, ska bli hur skönt som helst, vad gör ni ikväll?


Kofta Lindex, t-shirt NY, skinnbyxor H&M, armband cocoo.se, vita Converse och klocka Facit.
Kategorier: Dagens outfit 7

CRAVINGS.

2009-11-06 @ 08:38:40


 



CRAVINGS.
Bara en massa snygg en fredag som denna, enjoy!


Grönt nagellack Chanel, Bälte, armband, bh och väska H&M.com, skinntajts Lindex.com.
Kategorier: Shopping 14

C'est moi.

2009-11-05 @ 20:04:23

C'est moi, c'est home. Kunde ju såklart inte låta bli att ha dom nya tajtsen idag, ursköna var dom också, men i och för sig, trodde inget annat.
Ångrade lite att jag inte hade en stor stickad tröja på mig idag, hade verkligen behövt det, jäklar vad kallt det är nu. MEN det får väl bli imorn i stället då. Nu ska jag värma mig med mitt nya te i stället, skål! 


Kavaj Bikbok, tajts Lindex, tröja Gina tricot och boots Din sko.
Kategorier: Dagens outfit 5

FODRAL

2009-11-05 @ 16:18:11

Lite åttiotal, inte så mycket jag men ändå, i detta fodral skulle jag kunna ha många festnätter, bara att titta på den vill man ju vrida upp volymen på stereon och klackarna i taket. Från H&M.com.


Bild. H&M.com
Kategorier: Shopping 6

My new leg.

2009-11-05 @ 08:42:14

My new leg.
Visst  köpte jag mig ett par av dom tajtsen jag bloggade om häromdagen. Ursköna sådana men skinnimitation på sidorna. Från Lindex för 199 kr.
Kategorier: Shopping 20

Enchantress Emma.

2009-11-04 @ 21:18:16


Har ju helt glömt att visa min nya finfina ring från Chicy.se, fick den som plåster på såret för klänningen var lite sen, ursött gjort och ringen, i like!!!


Ni är många som frågat vart mitt turkosa nagellack kommer ifrån, köpte det för ett tag sen på H&M och det heter Enchantress Emma.
Kategorier: Shopping 8

Dagens outfit

2009-11-04 @ 18:48:39

Men hej! Hemma och mellanlandar, ett blogginlägg och sen ska jag iväg igen. Gjorde jag verkligen rätt att ta pälsen, jäklar var kallt det varit idag och blåsigt.

Sen blir det faktist ett gäng filmer, Johan Falk, har ni sett dom? Urbra filmer, dessutom har jag en favorit där, Frank Wagner (Joel Kinnaman) han är grymt bra!


Fuskpäls Vila, stickad tröja Gina tricot, tajts H&M, svarta Converse, väska secondhand och tygväska Weekday!
Kategorier: Dagens outfit 15

Sneak a peak!

2009-11-04 @ 09:46:14



Godmorgon! En liten sneak-a-peak på dagens outfit, helbild kommer senare, nu jobb!

Kategorier: Allmänt 9

H&M November.

2009-11-04 @ 08:50:08


Snart hos H&M! Kolla in dom vassa lårhöga stövlarna och bodyn, det är mina favoriter, vilka är era?



Bilder. H&M.com
Kategorier: Shopping 10

Spännande värre...

2009-11-03 @ 21:15:52


Har precis kommit hem från världens bästa fika med min barndomskompis och vet ni, hon ska gifta sig och hon är gravid, glädjen är total. Är så glad att jag inte finner ord. Hjälp vad kul, hon är den första ut i gänget, spännande värre! Grattis till er!!

Ska försöka smälta detta nu och sätta mig ner och läsa min nya bok, japp, gled in på Bokia idag och köpte Elsas Mode, ska bli kul läsning!
Kategorier: Allmänt 8

The indian look.

2009-11-03 @ 09:03:49


Dagen går i knähöga stövlar, turkosa naglar och fjädrar! Off to work!
Kategorier: Allmänt 14

Mansworld.se

2009-11-03 @ 07:53:40


Här är mitt senaste inlägg på Mansworld.se. Veckans 12 snyggaste köp, kolla in HÄR vettja!
Kategorier: Mansworld.se 0

Minoutfit.se

2009-11-02 @ 18:33:42




NU är jag uppe i hela 93 outfits
inne på minoutfit.se. Och ni vet väl att ni kan gå in och rösta på dom HÄR.

Här är några av alla dom som ligger uppe där, och självklart känner ni som läser min blogg igenom dom, men visst glömmer man lätt en outfit?!! Själv tycker jag det är topen att kolla igenom sina "gamla" outfits när inspirationen tryter.

Vilken är er favorit??

Kategorier: Inspiration 13

TAJTS.

2009-11-02 @ 16:15:54


Jisses vad tiden går fort idag, sist jag kollade klockan var den lite över tolv, nu redan över fyra. 

Har i alla fall fått gjort en hel del saker, lite jobb, designat en egen almanacka/filofax på tryckdig.se vilket var riktigt kul, spännande att se resultatet!

Och nu föll jag för dessa ursnygga tjats från Lindex för 199 kr. Måste spanas in redan imorn!



Bild. Lindex.com
Kategorier: Shopping 11

WORK

2009-11-02 @ 11:55:56


Just nu sitter jag insvept i favoritfilten och jobbar lite. Kaffe, juice och datorn är mina vänner och vädret ute, höstrusk, regn och bara tre garder så jag har inget dåligt samvete för jag är inne. Ses om ett tag igen!
Kategorier: Allmänt 4

Dagens outfit.

2009-11-01 @ 19:17:08


Precis kommit hem från  söndagshäng hemma hos S. Har blivit lite av en rutin att alla ramlar in med thaimat i handen och catcha upp från gårdagen och slötitta på tv, sånt uppskattas kraftigt av mig!

Är ju som sagt ledig imorn med så ikväll blir det Sex and the City maraton när killen lagt sig, bäst det där.


Pälsjacka Vila, t-shirt Gina tricot, jeans Nudie, stövlar och mössa second hand och tygväska Weekday.
Kategorier: Dagens outfit 20

Gårdagens outfit.

2009-11-01 @ 12:12:08

Godmorgon, lite lagom mos efter gåragens festligheter. Men det var verkligen en urkul kväll!

Jag körde jag på min nya silverstass från Chicy.se, klackar Skonamig.se och en stram hög tofs.

Nu frukost!
Kategorier: Dagens outfit 19

Arkiv

2013:

01 02 03 04 05 06

2012:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2011:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2010:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2009:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2008:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
RSS 2.0